Seo
Popüler

Site Dışı (Off-Page) Seo Nasıl Yapılır

Of Page SEO veya Backlink diye bilinen dış seo genel seo çalışmalarının en önemli bir kısmını içermektedir. Genel Seo çalışmalarının yüzde 35’lik kısmı iç seo iken yüzde 65’lik kısmı ise dış seo çalışmalarıdır. Genel çalışmalarınızda site dışı (Off-Page) seo nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmak bu sebep ile önem kazanmaktadır.

Dış SEO Ne Demektir

İç SEO çalışmaları tamamlanmış olan bir internet sitesinin sosyal medya araçlarında paylaşılması ve diğer internet sitelerinden link alması aracılığı ile yapılan çalışmalardır.

Backlink çalışmaları yapılmadan da sitenizin arama motorlarında yükselmesini sağlamanız mümkündür. Ancak bu çalışmalar sayesinde zaman kaybetmeden daha hızlı şekilde isteğinize kavuşmanız mümkün olacaktır. Arama motorları karşısında rekabette daha ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Arama motorları için doğal backlink rekabette öne çıkarıcı bir özelliktir. Arama motorlar bu durumları mutlaka göz önünde bulundurmaktadır.

Backlink Alabileceğiniz Kategoriler Nelerdir
Backlink Alabileceğiniz Kategoriler Nelerdir

Backlink Alabileceğiniz Kaynaklar

  1. Sosyal medya platformları. (Facebook, İnstagram, Linkedin, Pinterest, Twitter gb.)
  2. Video Paylaşım platformları (Youtube, Dailymotion gb.)
  3. Sürekli güncellenen popüler haber siteleri. (Hürriyet, Sözcü, Milliyet gb.)
  4. Sözlük formatında yayın yapan sitelere kayıt yaptırmak.(Ekşi sözlük, Uludağ sözlük gb.)
  5. Uzantısı edu olan eğitim kurumlarına ait olan siteler.
  6. Uzantısı gov olan devlet kurumlarına ait siteler.(Bankalar, Vakıflar gb.)
  7. Resim paylaşım platformları (Flickr gb.)
  8. Sitenizin konusu ile alakalı olan internet siteleri.
  9. İçeriği sürekli güncellenen kaliteli destek forumları (Google destek forumları, özel forumlar gb.)
  10. Pdf siteleri (Dropbox gb.)

Yukarıda belirtilen maddeler organik backlink alınabilir ve arama motorları tarafından olumlu karşılanacak olan yerlerdir.

Bunun dışında backlink veren ücretli sitelerde bulunmaktadır. Ancak arama motorları bu tarz sitelerden backlink alındığını farkettiği zaman direkt olarak sitenizin tamamını optimize etmekten vazgeçecektir. Listesinden çıkartacaktır. Bu şekilde bir durum ile karşı karşıya kalmamanız için bu tarz siteler önerilmemektedir.

Link alınan sitedeki link veren yazının özgün olması da çok önemlidir. Aksi halde o yazı sıralamaya girmeyeceği gibi sizin yazınız özgün olsa da arama motoru sizin sitenizi de kategorize etmeyecektir. Bu sebep ile backlink aldığınız siteleri kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Emre DAL

2008 yılında ilk web sitemi açtım. 200+ projede yer alarak, web tasarım, wordpress ve seo alanında her gün güncel bilgiler ile kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara ise ayrı bir merakım var. Web sitemin amacı; farklı kategorilerde araştırmacılara güncel ve trend bilgileri sunmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı