Propolisin Faydaları Zararları ve Yan Etkileri

İçerdiği vitamin, mineral, hormon ve diğer enzimlerle kanser hastalarının yeni umudu haline gelen propolis mucizesi, arıların bize armağanı olarak bilinmektedir. Yetişkinlerde grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyon kaynaklı problemlerin hızla vücuttan atılması ve hücre yenilenmesi desteği sebebiyle sıklıkla tercih edilen propolis, çocuklarda direnç sistemini desteklediği için önleyici ve tedavi edici amaçla kullanılmaktadır.

Propolisin Faydaları Nelerdir

İnsan vücudunun en fazla ihtiyacı olan vitamin kompleksini bir arada barındıran propolis, bağışıklık sistemini korumak, güçlendirmek ve zayıf anlarda takviye etmek konusunda birebir özelliktedir. Propolis faydaları arasında sayılan, her türlü yaranın iyileştirmesinde direk sürülerek ya da krem/kapsül halinde alınarak kullanılmaktadır.

İltihap sonuçlu hastalıkların tedavi aşamasında da kullanılan propolis, uçuk tedavisinde kullanılmaktadır. Viral enfeksiyonlar, ağız ve üreme organı etrafında çeşitlendiği için, günlük hayatı olumsuz etkileyen unsurlardır. Tedavi hızlandırıcı ya da akut tedavide büyük iyileştirici rol oynarlar. Hücre yenileme özelliğiyle birçok ana tedavide yardımcı rol oynayan propolis, cilt bakımında etken maddeler arasına girmiştir.

Arılar nasıl kovanların inşasında propolis kullanıyorsa, günümüz insanı da antibakteriyel özellikte olan bu ürünü hastalıklardan uzaklaşma formülü olarak kullanmaktadır. Yenileyici özellikleri ile vitamin kompleksini bir arada bünyesinde tutan propolisin, kanser hücrelerini yenilemesi ve devamlılığını sağladığı gözlemlenmiştir.

Vücut tümörleri seviyesinin indirilmesi ve sayısının azaltılması konusundaki faydaları tecrübeler ile sabittir. Katı ve sıvı formlarda piyasa bulunan propolis kullanımı, kişinin hastalık durumu ve ihtiyacına göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebepten doz aşımında mide başta olmak üzere bazı organlara zarar verebilir.

Propolisin Zararları Nelerdir

Fazla kullanılmadığı sürece propolis zararları oluşmamaktadır. Ortalama 80 kilo bir insan için 8 damla ya da 8 gr yeterli bir orandır. Mevsimsel geçişlerde insanın yaşadığı bağışıklık sistemi zaafiyetlerinde önleyici rolde olan propolis, sistemin sağlam kalmasını ve enfeksiyon geçirgenliğini en aza indirmektedir.

Propolisin Yan Etkileri

Doz aşımı durumlarında mide rahatsızlıklarına sebep olabilen propolis, özellikle çocuklarda alerji ve kızarıklık gibi yan etkilerle ortaya sorunlar çıkartabilir. Bu tip propolis yan etkileri görüldüğünde derhal bir uzmana başvurmalı ve kullanım azaltılarak kesilmelidir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara