Sağlık ve Yaşam
Popüler

Propolis Nedir ve Çeşitleri Nelerdir TÜM Detaylı Bilgiler

Makalede Neler Bulacaksınız

Doğanın mucize hayvanı olarak kabul edilen arıların yaşam gizemi çağlar boyunca araştırmalara konu olmuş, günümüzde bile sonuca ulaşılamamış bir döngüye sahiptir. Arıların ürettiği ve besin maddeleri arasında bulunan bal, çağlar boyu birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Kullanılan tedavilerde bal, antioksidan ve yara iyileştirici özellikleriyle tercih edilmiştir. Çeşitli çiçek ve bitki özlerinden toplanarak arılar tarafından oluşturulan bal besini, günümüzde yemek amacıyla kullanılmaktadır. Arının bal üretimi haricinde ürettiği propolis maddesi, çeşitli bitkilerin yaprak uçları ve saplarından toplayarak özümsediği özleri bir araya getirerek oluşturulur.

Propolis, insan vücudu için gerekli olan antioksidanları ve hastalık savar olarak bahsi geçen etken maddelerin temelini oluşturan bileşken olarak adlandırılır. Arılar bu maddeyi kovanlarının mikroptan uzak tutabilmek ve zararlı bakterileri kovandan dışarı atabilmek için kullandıkları özdür. Kovanları oluştururken ortada kalan boşlukları bu yapışkan ve renkli madde ile kaplayan arılar, davetsiz misafirlerin girişlerini bu maddeden yardım alarak engellemişlerdir. Yapılan araştırmalarda faydalı yönleri keşfedilen arılar tarafından faydası bilinmeden farklı şekillerde kullanılmıştır.

Propolis Nedir

Arılar tarafından üretilen ve kullanılan yapışkan ve renkli yapısıyla bilinen bir maddedir. Propolis, muhteviyatı dahiline, antioksidan ve antibakteriyel özelliklerde olduğundan, arı kovanı yapımında arılar tarafından mikrop ve bakterileri uzak tutmak için kullanılmıştır. Muazzam biçimde oluşturulan arı kovanları, arıların yavrularını konuşlandırdığı, yaptıkları balı depoladıkları alanlar olarak kabul edilmektedir. Bu alanların arılar tarafından önemi oldukça yüksektir.

Bu sebeptendir ki arılar, hijyenik tutmak için propolis maddesinin bileşenlerini keşfedip oluşturarak amacına uygun olarak kullanmıştır. İnsanoğlu tarafından keşfedilirken propolis nedir konulu araştırmalarda antibakteriyel ve antioksidan özellikleri keşfedilmiş ve yara kapatıcı özellikleri ile tedavi aşamasında gözde olmuştur.

Güçlü savunma etkisi ve hücre yapımına destek olan yapısı ile doğal kaynaklı Fitoterapi biliminin kaynağını oluşturmuştur. Farklı iklimlerde farklı çiçek ve bitkilerden elde edilen propolis, aynı içeriğe sahiptir. İğne yapraklı bitkilerin ve bazı bitki saplarındaki bölgelerden toplanarak arılar tarafından üretilen propolis maddesi, birçok güncel ilaca da zemin hazırlamıştır. Mikrop ve bakteri düşmanı olan propolis, yeni yeni insanlar tarafından kullanılmaya başlanmış ve sonuçların müsbete dönüştüğü görülmüştür.

Propolis Çeşitleri Nelerdir

Propolis doğal olarak elde edilebilecek bir ürün olsa da, işlenmiş halinin tüketilmesi daha mantıklıdır. Doğal hali yeşil-kahverengi formda ve yapışkan yapıda olduğundan, kullanıma alınabilmesi için bir dizi işlemden geçmesi gerekiyor. Tüketime hazır hale gelebilmesi için doğal yönler bozulmadan yapılan işlemlerde katkı maddesi eklemesi yapılmamaktadır.

İçeriğindeki antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuvar etkiler sayesinde ilaç muhteviyatı gösterdiğinden, ek besin takviyesi olarak satışa sunulmaktadır. Toz, kapsül, damla formları ile direk kullanıma açılan propolis, aynı zamanda sabun, yağ gibi ikincil kullanım ürünü olarak çeşitlendirilmiştir.

Arı sütü ve polen destekleriyle zenginleştirilen propolis, tüm formları ile kullanıcıların beğenisine ve tedavisine sunulmuştur. Öz ya da ham hali de satışta bulunabilecek propolis, kullanım amacına göre satın alınmalıdır. Tedavi amaçlı olarak kullanılacaksa direk tatbik edilecek tarzda öz ya da ham madde olarak kullanılması faydalı olacaktır. Gıda takviyesi olarak kullanılacaksa damla, kapsül, toz formlarının kullanılması uygundur. Mükemmel derecede iyileştirme etkisine sahip olan propolis, Son zamanlarda kullanılan ve cilt için etkileri kanıtlanmış olan propolis kremi ile onarıcı bakım etkisini göstermektedir.

Günlük bakım olarak kullanılan propolis krem, içerdiği etken maddeler ile kırışıklık, dudak çatlağı, belirsiz lekelerin tedavisinde yan ürün olarak tüketicilerin kullanımına sunulmuştur. Propolis arı sütü, içerdiği besleyici sentezlerle bağışıklık sistemine faydalı bir durumdadır. Vitamin, mineral, protein ve birçok enzimin bir arada ve bağdaşık olması, merkezi bağışıklık sistemine destek olmaktadır.

Özellikle bebek ve çocukların kış aylarındaki bağışıklık problemlerini en aza indirmek için uzmanlar tarafından önerilen arı sütü propolis katkısı, içerdiği hormonlarla çocuk gelişimine büyük oranda faydalıdır. Bal özü, propolis ve arı poleninin toz haline getirilmiş şekline ismini veren propolis şekeri, glikoz ve asit içermediği için gönül rahatlığıyla yeni kullanmaya başlayan yetişkin ve çocuklar tarafından kullanılabilir. Propolis ve arı ürünlerine alerjisi olan kişilere asla kullanımı önerilmez. Propolis esktresi, arı macunu olarak da bilinen karışım, bitkinin propolis içeren kısınlarının öğütülerek kıvamlandırılması ile üretilir.

Enfeksiyon hastalıkları ya da iltahap ve sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde akılcı çözümler sunmakta olan propolis estratı, kanser hastalığının tedavisinde yardımcı rol üstlenmektedir. Propolis macunu, çocuklarda kemik gelişimi ve kilo alma sorunlarına karşı destek olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Çocuklardaki sindirim ve dolaşım sistemine olumlu katkılarda bulunan propolis macun, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı rol oynamaktadır. Yüz nemlendirmesi ve ışıltılı bir cilt için kullanılan propolis maske, günümüzde hanımlar tarafından sıklıklar tercih edilmektedir. Sivilce, kırışıklık gibi temel yüz problemleri ile bazı leke tedavilerinde onarıcı etkisi sayesinde tercih sebebi olmuştur. Ayrıca propolis polen karışımı, çocukların gelişimlerinde ve dirençlerine destek olmaktadır.

lagoran

Web blogumuzda ki tüm makaleler siz değerli ziyaretçilerin bilgi alması için hazırlandı. Okuduğunuz makale ile ilgili yorum - düşünce ve görüşlerinizi aşağıda ki yorum alanına yazmanız sizden sonra gelecek ziyaretçiler için extra bilgi kaynağı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı