Nedir Nasıl Yapılır
Popüler

Network Marketing Nedir (Ağ Pazarlama, MLM Nedir) Tüm Açıklamalar

Bugün web blogumda siz değerli okuyuculara her gün onlarca kişinin hakkında araştırma yapıp net bilgilere ulaşamadığı Network marketing nedir konusu hakkında en detaylı bilgileri aktaracağım. Web sitemde network marketing nedir sorunuza tam manası ile cevap bulup artık aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak. Detaylar aşağıda ki blog içeriğinde.

Ülkemizde Network Marketing sektörüne gönül vermiş her kesimden insan bulunmaktadır. Ev hanımlarından-maaşlı çalışanlara, esnaflardan-iş adamlarına kadar bir çok girişimci hayatlarının eksik olan yönlerini Network Marketing ile kapatmaktadır.

Network Marketing’in Tarihçesi

Network marketing sistemi  ilk kez Amerika’da Carl Rehnborg 1934 yılında kurduğu bir şirketle başladığı bilinmektedir. Bu sistem oldukça basit bir işleyişi bulunmaktadır. Öncelikle fabrikada üretilen malların direkt olarak satışını gerçekleştirilen üyeler veya satış danışmanları vardır. Bu üyeler bir katalog veya direkt olarak ürünü kullanarak halka satışını gerçekleştirirken bu satışlardan yüzdelik dilim almaktadırlar.

İngilizcesi MLM yani multi level marketing olarak bilinen sistemin en önemli yarar ürünün halka ulaşana kadar birçok elden geçerek bu kişiler tarafından kar koyulması ve fiyatın artarak satışların azalmasına sebep olmamasıdır.

Network kelime anlamı ile “Pazarlama ağı” demektir. Network ise son yıllarda oldukça popüler bir iş haline gelmiştir. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump dahi Network işi ile meşgul olmuştur. Network kaba tabiri ile ürün pazarlama olarak adlandırılabilir. Pazarlamanın pek çok ayrı yolu vardır. Ve yüzyıllardan beri pazarlama hep vardı.

multi level marketing
multi level marketing

Pazarlama işi ile uğraşanlar daha çok ürünleri satabilmek için farklı farklı yollar denemiştir. İşte bu sistem ise yeni bir ürün pazarlama sistemidir. Pazarlamacıların ortak sorusu “Nasıl bir ürün daha fazla kişiye ulaştırılabilir?” sorusudur. Satış için öncelikle önemli olan şey tabi ki de ürüne olan güvendir. Müşteri tanımadığı ve bilmediği bir ürünü almak istemez.

Bunun için öncelikle referans arar. İşte bu referans sistemi pazarlamanın önemli bir noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bir ürünü başka birinin tanıtımı ve reklamı o ürünün satışını kolaylaştırır ve böylelikle satılmak istenilen ürün daha kolay satılır.

Süre gelen bu zaman boyunca pazarlamacılar bu güven meselesini aşmak için toplumda yer edinmiş ünlü kişilerden faydalanmış ve bu kişileri kullanarak reklam yapmış, ürünlerini tanıtmışlardır. Müşteriler ise böylelikle güven Network marketing her geçen gün daha da gelişen ve piyasada yerini iyice belli ediyor.

Network marketing ise emek isteyen bir iştir. Yani kişi ne kadar emek gösterirse o kadar kazanç sağlayabileceği bir internet işidir. Network marketing sisteminde çalışma saatleri esnektir ve istediğiniz saatte bu işe yapabiliyorsunuz. Bu yüzden çok tercih edilen ve cazip görülen bir sistemdir. İstediğiniz zaman network marketing ekip takım kurma adımları ile çalışmalarınıza şekil verebilirsiniz.

Network sistemi dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanmış bir sektördür. Çok büyük kazanç eden iş adamları vardır. Ve bu işten para kazanmak oldukça kolaydır. Network sistemini iyice tanımak için makalemizi okumaya devam edin ve network marketingde başarılı olma yolunda ilerleyin.

Network Marketing Sözlüğü
Network Marketing Sözlüğü

Network Marketing Sözlüğü

Her sektörde olduğu gibi, network marketing sektörünün de kendine ait bazı terimleri vardır. Network marketing terimlerinin bilinmesi, sektörde ilerleme ve profesyonellik konusunda, oldukça önemli bir noktadır.

Direct Selling; Doğrudan satış anlamına gelmektedir, aracısız direkt satış prensibinden dolayı, network marketing için kullanılan diğer tanımların içerisinde yer alır.

Multi Level Marketing; Türkçede, çok katlı pazarlama anlamına gelir. Network marketing takım sisteminden, para kazanmak anlamına gelmektedir. Ekip arkadaşlarınız çalıştıkça, sizde kazanırsınız ve kar alırsınız.

Distribütör; Network marketing firmasına kaydı olan, tavsiye ve öneri ile bu sistem üzerinden para kazanan aracılara, verilen isimdir. Her network marketing üyesi, aslında bir distribütördür.

Network Marketer; Network marketing sisteminde ki, organizasyon ve koordinasyonu sağlayan elemanlara verilen isimdir.

Marketing Plan; Bir nevi sözleşme denilebilir. Network marketing şirketlerinin, çalışanları için hazırlamış olduğu, ödenecek prim, maaş, kademe atlama gibi konuların yazılı olduğu ve her iki tarafında kabul ettiği plandır.

Sponsor; Distribütör için, şirket içerisinde ki en önemli konumlardan biridir. Alt kademelerine yardımcı olmak, işi göstermek gibi görevleri vardır.

Level/Kademe; Sahip olduğunuz takımda ki sıranızı belli eder. Bir nevi rütbedir, kademeniz ne kadar yüksek ise, takım içerisinde o kadar kıdem sahibisiniz demektir.

Ağ Pazarlama sistemi nedir

Ağ pazarlama sistemi yüzyılın işi olarak karşımıza çıkıyor. Sistemden bahsedecek olursak, network marketing de sistemin portföy temsilcisi oluyorsunuz. Daha da açık konuşacak olursak ürünleri satan şirketlerin satış temsilcisi olmaktasınız. Bu sistem de şirket size belirli bir ürün teslim eder ve sattığınız bu ürünlerden prim alarak kazanç sağlarsınız.

Bu sistemde ürün direk olarak tüketiciye yani müşteriye ulaştırılır. Arada bir aracı olmadan ürün müşteriye gösterilir, bire bir anlatılır ve satılır. Müşteri ürünü gördüğü ve özelliklerini bire bir satıcıdan dinlediği için ürün hakkında tüm bilgileri edinir ve buna göre karar verir. Müşterinin karar verme sürecinde etkili olan satıcının ürün hakkındaki bilgileri müşteriye doğru olarak tam ve eksiksiz anlatmasıdır.

Ürünün müşterinin ihtiyaçlarına hitap eden bir ürün olması, müşterinin kararının ürün lehine olmasını ve ürünü almasını sağlar. Unutulmamalı ki ağ pazarlamada doğru ürün, doğru pazarlama her zaman kazanç getirir.

Ağ pazarlama sisteminde sadece bireysel olarak düşünmemiz doğru olmayacaktır. Çünkü hem bireysel hem de toplu olarak satış yapılabilmesi söz konusudur. Toplu olarak yani takım olarak girdiğiniz bir ağ pazarlama sisteminde takımın satışından elde edilen primler eşit olarak takımdakilere dağıtılır ve böylelikle primler bölüşülmüş olur.

Takım olarak çalışılan sistemler de daha büyük kazançlar elde edilmesi söz konusudur. Önemli olan disiplinli bir çalışma ve doğru bir takım arkadaşları bulmaktır. Türkiye’de ki network marketing şirketleri de sizin başarınızın tohumunu atmanızda yardımcı olabilir.

Network Marketing Sistemi Ne Kazandırır
Network Marketing Sistemi Ne Kazandırır

Network Marketing Sistemi Ne Kazandırır

Network marketingi sisteminde, düzenli ve sistemli çalışılması durumunda ciddi oranda yüksek kazançlar sağlanabilir. Sektörün belli bir mesai saati yoktur. Kişi mesai saatlerini kendisi belirler. Kişinin performansına bağlı olarak geliri de değişkenlik gösterir. Her ay sabit bir gelir yoktur. Ekip arttıkça her geçen gün kazanç da artar.

Herhangi bir eğitim düzeyine sahip olmanıza gerek yoktur. Eğitim durumu ne olursa olsun kişi istediği sürece bu işi yapabilir. Normal rutin bir işte çalışılması durumunda, mesai saatleri ve aylık kazanç bellidir, bunu kişi değiştiremez. Ancak bu sistemde kişi çalışma şeklini kendisi belirler.

Ürün satışından ziyade, pazarlama ağına üye eklemek suretiyle asıl temel kazanç sistemi oluşturulmuş olur. Sistemde esas olan şey, gün geçtikçe daha fazla üyeye sahip olmaktadır. Belli bir üye sayısına ulaşılması durumunda, kişinin satış yapmak için çaba harcamasına gerek kalmaz.

O zaman bir kişinin yüzde yüzlük performansı yerine, yüz kişinin ayrı ayrı yüzde birlik performansı devreye girer. Ayrıca network marketing nasıl yapılır makalemde de geniş açıklamalara yer verdim.

Network Marketing Faydaları Nelerdir
Network Marketing Faydaları Nelerdir

Network Marketing Faydaları Nelerdir

Faydaları nelerdir diye sorduğumuzda birçok açıdan avantajlı yönler sunarak çalışanlarına adeta bu işi yapma nedenleri ile kendini sevdirmektedir. Bu yüzden kafasında soru işareti olan varsa, bunun dayandığı olacak bazı sebepleri bilmesi gerekmektedir.

Çünkü network marketing ile fayda sağlarken, kazançlarını arttırabilirler. Sizin de bu sistemin işleyişi ve yararları hakkında sorularınız varsa aşağıda saydığımız network marketing faydaları nelerdir başlıklarının bazıları işinize yarayacaktır. Ayrıca en iyi network marketin kitapları hakkında ki makalem dikkatinizi çekebilir.

Çalışma zamanları kişinin kendisine bağlıdır: Bu sektörde ister tam zamanlı isterseniz yarı zamanlı çalışabilirsiniz. İsterseniz sadece ürünün kullanıcısı olun ve hiç çalışmayın. Ne zaman, nerede ve ne şekilde çalışacağınız tamamen sizin tercihinizdir.

Bu nedenle herhangi bir iş saati stresi yok, sabahları ve akşamlar çekeceğiniz trafik sıkıntısı yok, işe giderken cebinizden çıkan masraflar yok. İstediğiniz anda, istediğiniz yerde olmanın keyfi var.

Ürünü ucuza mâl edersiniz: Daha öncede belirttiğimiz gibi ürün ya daha ucuz fiyattan ya da eşdeğer fiyattan piyasaya sunulur. Fakat genelde daha ucuzdur ve siz bu sistem sayesinde ürünü alırken bile kâr edebilirsiniz. Satışlarınız çok daha karlı olur.

Bilgi ve deneyim gerektirmez: Bu sektöre başlamanız için sizden herhangi bir diploma, bilgi, deneyim istenmez. Başarılı olmak içinde üstün yeteneklere ihtiyacınız yoktur. Zaten network marketing eğitimi alacağınız için, konuyla alakalı birçok eğitim ve bilgiyi, sizi dâhil eden kişiden ve şirketten alırsınız.

Kazançlarınız sizinle sınırlıdır: Ne kadar kazanabileceğiniz sorusunun cevabı tamamen sizdedir. Hiçbir iş ve yatırımdan kazanamayacağınız parayı da kazanabilirsiniz, hiçbir şey de kazanmayabilirsiniz. Kısacası bu işte siz ne verirseniz size kat kat fazlasıyla geri döner. Bu tamamen sizin içinde bulunacağınız çalışma şekli ile alakalıdır.

Kazandır – Kazan: Bu iş modelinin en güzel yanlarından biride dâhil ettiğiniz kişilerin bu işten para kazanmasına ne kadar yardımcı olur ve sağlarsanız, siz de o orantıda kazanırsınız. Bu sizi dâhil eden kişi içinde geçerlidir. Tek başına kazanmak yok, beraber kazanacaksınız.. Hem altınızdaki kişilerle, hem de üstünüzdeki kişilerle kazanç sağlayacaksınız.

Kişisel Gelişim: Bu sektörde çalışanlar zamanla gerek iletişim yönünde, gerek bilgi yönünde, gerekse vizyonun genişlemesi yönünde birçok gelişim gösterir. Peki, bu nasıl olur? Dâhil olduğunuz organizasyon içerisinde alacağınız eğitimlerle, okuyacağınız kitaplarla ve etrafınızda vizyon sahibi birçok insanın bulunmasından dolayı olur.

Sizin de bir süre sonra, bilginiz, dağarcığınız gelişir ve hayata farklı pencereden bakmaya başlarsınız. Bunu eğitimlerden sonra, uygulamalı olarak da görebilirsiniz.

Fakat asıl mesele öğrendiklerinizi, gördüklerinizi uygulamada! İşte bu noktada Network Marketing size eşsiz bir saha sunuyor, insanlarla iletişim kuruyorsunuz, sayısız etkinlikle, sayısız insanlarla buluşabiliyor ve bu insanları bilgilendirmek için sunumlar yapıyorsunuz, dâhil ettiğiniz kişilerin eğitimi için çabalıyorsunuz.

Tüm bunlar, başkalarına faydalı olurken kendi gelişiminize de katkı sağlayan birer araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu makalemi okuduktan sonra network marketing ile para kazanma makaleme de göz atabilirsiniz.

Emre DAL

2008 yılında ilk web sitemi açtım. 200+ projede yer alarak, web tasarım, wordpress ve seo alanında her gün güncel bilgiler ile kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara ise ayrı bir merakım var. Web sitemin amacı; farklı kategorilerde araştırmacılara güncel ve trend bilgileri sunmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı