Network Marketing

Network Marketing

Sektörün bu kadar ön plana çıkmasının sebebi ise takımın tümüne eşit fırsatlar sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi olarak görülebilir.

Network Marketing diğer bir ismi ile ağ pazarlama, son zamanlarda oldukça popüler olan işlerin arasında yer almaktadır. Bu sistemde kişiler bir şirketin ürünlerini kullanmaya başladıktan sonra denedikleri ürünleri satarak şirketlerden belirli bir komisyon alırlar. Daha sonra bu kişiler o şirketin bir satış görevlisi olurlar.

Çevrelerinde bu ürünleri tanıtarak, satmaya ve başka kişileri de ağa katmaya çalışırlar. Böylece network marketing ağına katmış oldukları her kişi için bir komisyon oranı almaya başlarlar. Alınmış olan komisyonlar üyelerden değil, şirketin en üstündeki kişiden alınmaktadır. Network marketing işinde araçılar olmadığı için temelde size bu şekilde anlatabilirim.

network marketing

Network Marketing Nedir

Günümüzde en çok merak edilen sorulardan birisi de network marketing nedir olmaktadır. Network marketing ‘ in diğer bir  ismi ise multı level marketing’dir. 21. yüzyılın ticaret sistemi olarak görülmekte olan ve doğrudan satışın geliştirilmiş bir türüdür. Bu sistemde kişiler tamamen kendi emekleriyle doğru orantılı olarak gelir elde ederler.

Bu sektörün bu kadar öne çıkmasının sebebi de herkese eşit olanaklar sunması, işe başlamak için bilgi ve beceri gerektirmemesi ve çalışma saatleri kişiler tarafından belirlenmesidir. Çalışma yönetimini ilk defa kullanan Carl Rehnborg olmuştur. Rehnborg, 1934 yılında California Vitamin Company’i kurarak satışa başlamıştır. 1945 de Nutrilite Products şirketini kurmuştur. Network marketing ise Türkiye’ye ise 1994 de gelmiştir.

Network Marketing Nedir

Network Marketing Nasıl Yapılır

Network marketing nasıl yapılır sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir. doğrudan satışın tavsiye üzerine olan bir türü olarak bilinen network marketing de, öncelikle ürün alınır. Kullandıktan sonra memnun kalınır ise tavsiye edilir. Bu tavsiyeler birçok reklam modelinden daha fazla etkili olmaktadır.

Ağ pazarlama da yani network marketing de satış yapan kişi hem bireysel olarak sattıklarından hem de satışçının ekiplerinden gelmekte olan satışlardan kazanç elde eder. Kısacası, sizden bağımsız oluşacak organizasyonu devam ettiren iki kelime; memnuniyet ve tavsiye olmaktadır. İşte bunun adına network marketing denir.

Network Marketing Püf Noktaları

Bu işte başarılı olabilmek için bazı network marketing püf noktaları bulunmaktadır. Bu sistemde kişi kendi çalışma saatlerini kendi belirler. Bu sektör içerisinde de tüm katılanlara eşit imkanlar sunulur. Klasik tarzda yapılan ticaretler de ürünler müşterilere ulaşıncaya kadar depolar, nakliyeler gibi birden fazla aracıdan geçmektedir.

Bu aracıların çeşitliliği veya varlığı üründen ürüne göre değişiklik gösterir. Ayrıca bu işte kişiler kendini sürekli olarak geliştirmelidir. Son derece sabırlı olmalı ve kısa zamanda çok yüksek kazançlar beklenmemelidir.

Sektörün diğer bir ismi de doğrudan satış olarak adlandırılır. Bu sektör doğrudan satışların geliştirilmiş olan bir türü olmaktadır. Doğrudan satış, bir ürün veya hizmetin, tüketicilere yüz yüze ve genellikle evlerde, iş yerlerinde ya da perakende satış olmayan yerlerde, bir kişi tarafından tanıtılıp, pazarlandığı satış yöntemi olarak bilinir.

Pazarlamalar da ürünler aracılar vasıtasıyla satılmaktadır. Network marketing ‘in bir çok ismi mevcuttur. Fakat temelde bilinmesi gereken tavsiyemiz ile bize para kazandıran bir sistem olmasıdır.

Network Marketing Püf Noktaları

Network Marketing Eğitimleri

Bu sektörde kendinizi ve takımınızı geliştirme ve büyütmek için yapılan eğitimlere network marketing eğitimleri adı verilir. Bu iş bireysel olarak yapılan bir iştir. Takım olarak çalışabilmek için bu eğitimlerden yararlanmak gerekir. Ticari işlemlerin yapılabilmesi için sektörün ilkelerinin çok iyi olarak bilinmesi gerekir.

Bu eğitimlerin alınması satıcıların iyi işler çıkarabilmesi için oldukça önemlidir. Bu eğitimler belli bir ürün grubuna yönelmekten çok faaliyetlerin global özelliklerinin öğrenilebilmesi için gereklidir.

Network marketing eğitimleri içinde davranış bilimler, pazarlama, reklam ve ticaret ilkeleri gibi konular yer alır. Ayrıca, network marketingin temel ilkeleri de ayrıntılı bir şekilde öğretilir. Bu eğitimleri alan kişiler satış ve pazarlama konularında diğer kişilerden daha önde olmaktadır. Eğitimler uzmanlar tarafından verilmektedir.

Bilimsel yargılar ile beraber herkes her şeyi öğrenebilir ve yapabilir. Yani, herkes satış ve pazarlama gerekli olan eğitimleri alarak ilerleyebilir. Mutlaka ama mutlaka eğer network marketing sektörü içerisinde bulunmak istiyorsanız, eğitimler sayfamı incelemelisiniz.

Network Marketing Eğitimleri

Network Marketing Kitapları

Her işte olduğu gibi bu iş dalında da başarılı olabilmek için gerekli olan bazı yöntem ve kurallar vardır. Öncelikle başarılı olabilmek için yapılacak iş hakkında gerekli olan bilgiler öğrenilmeli ve tecrübe kazanılmalıdır. Daha detaylı ve geniş bilgilerin ögrenilmesi için için bazı network marketing kitapları bulunmaktadır. Aşağıda ki liste network marketing konusunda size ışık tutacak listedir, ayrıca dünya çapında binlerce kişinin bu konu ile ilgili düşüncelerini derlediği makaleler bulabilirsiniz.

Bu kitaplardan bazıları şunlardır;

 • Eric Worre’in Profesyonel Ol,
 • Bill Quain’in Üretken Tüketici,
 • Robert Kiyosaki’nin Zengin Baba Yoksul Baba,
 • Ken Blanchard’ın Hayat Boyu Liderlik,
 • Alişan Konyalı’nın Üstün Başarının Elli Sırrı,
 • Mümin Sekman’ın Her şey Seninle Başlar,
 • Og Mandino’nun Dünyadaki En Büyük Satıcı,
 • Ertuğrul Belen’in Networking,
 • Erdem Karagöz’ün Türk İşi İkna,
 • Mary Christensen’in Bir Network Marketing Süperstarı Olun,
 • Randy Gage’nin Zenginliği Kabul Edin,
 • Stephen R. Covey’in Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı,
 • Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston
Network Marketing Kitapları

Network Marketing şirketleri firmaları

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok kişi tarafından başvurulmuş olan bir iştir. Dünya çapında bu işi en iyi yapılan ve en çok para kazanan network marketing şirketleri firmaları vardır. Hazırlanmış olan bu listenin en başında kişisel bakım, güzellik ürünleri satan 1959 da kurulmuş olan Amway şirketi bulunmaktadır.

Türkiye de çok sayıda organizasyonu olan Amway, her yıl binlerce satış ortağına ulaşmaktadır. Devasa boyutlara ulaşan bu sektör, yalnızca Türkiye de değil bütün Dünya da çok ciddi para kazandıran bir yöntem haline gelmiştir. Aynı zamanda network marketing yapmak istiyorsanız mutlaka benimle iletişim kurun çünkü çalıştığım firma içerisinde kendinize mutlaka bir yer bulacaksınız.

Diğer bir şirketler 1886 da kurulmuş olan kozmetik, kişisel bakım şirketi Avon, 1980 de ABD’de kurulmuş olan beslenme ve takviye vb. ürünler satan Herbalife, Alman merkezli olan ve elektrikli ev eşyaları satan Vorwerk, Almanya da kurulmuş olan kozmetik firması olan Mar Kay, Çin merkezi olan parfüm şirketi İnfinitus, ABD merkezli olan küçük ev aletleri satan Tupperware vb.dir.

Network Marketing sirketleri firmalari

Network Marketing ürünleri

Son yılların en çok kazandıran işlerinden biri de Network marketing olmuştur. Network marketing de birden fazla ürün bulunmaktadır. Network marketing ürünleri arasında kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, beslenme ve takviye ürünleri, elektrikli ev aletleri, parfümler vb. vardır. Network marketing ürünlerinin satılabilmesi için müşteriler ile ilişki kurmaya zaman ayırılmalı, müşterilerin ihtiyaç ve istekleri dinlenmelidir.

Kişilerin ürünlere veya iş fırsatlarına ihtiyacı olduğu anlaşıldığı zaman bir çözüm olarak ürün veya fırsatlar gösterilir. Pazarlamanın kişiselleştirilmesi başarıda büyük önem taşımaktadır.

Network Marketing ürünleri

Network Marketing Başarılı Olma

Bu işe adım atmış olan kişilere yarar sağlamak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Network marketing başarılı olma için öncelikle iyi bir iş planı oluşturulmalıdır. Sürekli olarak tutarlı bir şekilde yapılan iş geliştirilmelidir. Kişilerin bulunması konusunda gayret arttırılmalıdır. Anahtar distribütörler için faaliyet planları oluşturulmalıdır. Yapılan çalışmalar da tutkulu ve istekli olunmalıdır. Yani bir günlük kayıtlar yapılmamalı, kayıt edilmiş olan üyeler bir hafta da bir defa daha denenmelidir.

Seçilen kelimeler ile yakınlaşma sağlanmalıdır. Müşteriler incelenmelidir. Network marketing ağınızda da müşterilerin sadık kalması oldukça önemli olmaktadır. Network marketing ağ da alt hat kurucuların arasında performans ölçekleri ve amaçları tek tek belirlenmelidir. Müşteri ve distribütörlerin sorumluluklarını kabul etmeleri sağlanmalı ve herkesin görebileceği kişisel gelişim çizelgeleri oluşturulmalıdır.

Bu işin yani network marketing in bazı noktaları vardır. Kişiler müşterileri ile sürekli iletişim halinde olmalıdır. Bu işi yapmak isteyen kişiler kendi disiplinini kendisi sağlamalıdır. Ne zaman ne yapılması gerekiyor ise mutlaka yapılmalıdır. Başarının en önemli anahtarının disiplin olduğu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Kişiler her zaman öğrenmeye açık ve istekli olmalıdır. Sektör ve firmalarında zirveye de yükselebilmenin en önemli yolu kişilerin kendilerini sürekli olarak geliştirmesidir.

Network Marketing Başarılı Olma
Size network marketing ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştım makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım network marketing ile ilgili aradıklarınız web bloğumda bulabileceksiniz. Aynı zamanda bir çok kategori başlığı altında sizinde merak edebileceğiniz yazılarımı okuyabilirsiniz.
Yorumlar (1 Yorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara